Vegan Beslenme Nedir? Vegan Beslenme Nasıl Olur?

Vegan beslenme, hayvansal kaynaklı hiçbir gıdanın tüketilmediği bir beslenme şeklidir. Veganlar et, süt ürünleri, yumurta veya bal gibi hayvansal ürünleri kullanmazlar, ancak bitki bazlı bir diyet yerler.

 1. Bitki bazlı proteinler: Tavuk, et ve süt ürünleri gibi hayvansal ürünleri tüketmeyen veganlar, soya ürünleri, fasulye, nohut, baklagiller ve buğday gibi bitki bazlı protein kaynakları tüketirler. 
 2. Vitamin ve mineral içeren besinler: Veganlar vitamin ve minerallerini taze sebzeler, meyveler, baklagiller ve tam tahıllar gibi besinlerden alırlar. 
 3. Omega-3 Yağ Asitleri: Veganlar chia tohumu, keten tohumu gibi bitki bazlı omega-3 yağ asitlerini tüketirler. 
 4. Kalsiyum: Veganlar süt ve yumurta gibi hayvansal ürünlerde bulunan kalsiyum kaynaklarından yoksun olduklarından sertifikalı vegan sütü, tofu ve brokoli gibi gıdaları tüketirler. 
 5. B12 Vitamini: Veganlar hayvansal B12 vitaminini bitki kaynaklı B12 vitamini veya B12 vitamini içeren besinlerle karşılar.

Vegan beslenme, sağlıklı ve dengeli beslenme için özen gösterildiğinde uygun bir beslenme tarzıdır.

Vegan Beslenme Nedir?  

Vegan beslenme, hayvansal ürünleri değil, sadece bitkisel gıdaları yediğiniz bir diyettir. Süt, yumurta, et, bal vb. hayvansal ürünler yerine sebze, meyve, sebze, taze tahıllar vb. Bu diyet insan sağlığına fayda sağlasa da çevre ve hayvan hakları gibi sosyal ve ekolojik konuları da destekleyebilir.

Vegan Beslenme Nasıl Olur?

Bir vegan beslenmesi, hayvansal kaynaklı ürünleri ve sadece bitkisel gıdaların kullanımını içerir. Sebzeler, meyveler, tahıllar, sebzeler, soya ürünleri, fındık, ceviz gibi bitkisel protein kaynakları vegan beslenmede en popüler besinlerdir. Bununla birlikte vegan diyeti ayrıca meyve, sebze ve tahıllar gibi vitamin ve mineral açısından zengin gıdaları da içerir. Vegan beslenme ile sağlıklı bir yaşam için besin çeşitliliğine ve dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir.

Vegan Beslenme Türleri

 1. Tamamı Hayvansal Ürünlerden Uzak
 2. Vegeteriyen + Bahçe Ürünleri
 3. Vegan + Balık
 4. Sınırlı Hayvansal Ürünler
 5. Tamamı Hayvansal Ürünlerden Uzak + Bitkisel Protein Kaynakları

Vegan Beslenme Kilo vermeye Yardımcı Olur mu?

Evet, vegan beslenme kilo vermenize yardımcı olabilir. Ancak bu sadece vegan beslenme değil, aynı zamanda dengeli ve sağlıklı beslenmedir. Vegan diyetleri kilo vermeyi kolaylaştırabilir çünkü yaygın olarak tüketilen gıdalar lif, sebze, meyve ve kepekli tahıllar bakımından yüksektir. Aynı zamanda hayvansal ürünler yenmediği için daha düşük yağ, sodyum ve kalori tüketimi ile kilo kaybı da desteklenir. Ancak vegan beslenmenin kilo verdirici etkisinin sağlanması için dengeli ve sağlıklı bir şekilde yapılması gerekir.

Vegan Diyetinde Neler Yenir?

Vegan diyetinde, hayvan ürünleri yerine bitkisel kaynaklı besinler tüketilir. Bu besinler arasında:

 1. Meyveler: Elma, muz, avokado, ananas
 2. Sebzeler: Brokoli, kuşkonmaz, turp, patates
 3. Tam Tahıllı Ürünler: Buğday ekmeği, quinoa, bulgur
 4. Nötrler: Fındık, ceviz, badem
 5. Bitkisel Protein Kaynakları: Tofu, tempeh, nohut, baklagiller
 6. Süt Alternatifleri: Soya sütü, mandalina sütü, badem sütü
 7. Yulaf ezmesi, chia tohumu, lin tohumu

Bu besinler arasından seçim yaparak ve zengin bir şekilde tüketerek, vegan diyetinde sağlıklı bir beslenme alınabilir.

İlgili Tarifler